سرآغاز

ماجرای من و معشوق مرا پایان نیست
هرچه آغاز ندارد نپذیرد انجام (حافظ)

از ابتدای راه‌اندازی این سایت، اندیشه معرفی صنایع دستی استان فارس با من بود. هر چند این کار به درازا کشید اما در سال گذشته توانستم با برخی از پیش‌کسوتان و فعالان صنایع دستی استان گفتگو کنم و آثار آنان را از نزدیک، موشکافانه و مشتاق بنگرم (کاری که همچنان تداوم دارد).

در سال‌های اخیر، این جمله را بارها شنیده‌ام که صنایع دستی در حال از میان رفتن است. برای من که عضوی از این خانواده‌ام، شنیدن چنین جملاتی دردناک و غم‌انگیز است.

با خودم می‌گویم اینکه شاید دیگر کسی کپنک (تن‌پوش نمدی) نمی‌پوشد، دلیل بر انقراض هنرهای دستی نیست چرا که هنر همواره راه خود را می‌یابد، حتی اگر چشمه‌ای باشد به باریکی بند انگشتی!

هنر به موقع خود پیله می‌درد، پوست می‌اندازد، پروانه می‌شود و با حفظ اصالت انسانی‌اش تغییر می‌کند. با اینهمه نمی‌توان انکار کرد که بخش قابل توجهی از هنرهای دستی (بخصوص آنها که مورد نیاز زندگانی امروز نیست) رفته رفته به فراموشی سپرده می‌شود و اساتیدی با پشتوانه چندین سال تجربه‌های گرانبها، به آرامی و در سکوت از میان ما می‌روند، بی آنکه جایگزینی برای آنها باشد.

اکنون سر آن دارم که در حد توان خود، زمینه‌ی آشنایی مشتاقان را با برخی از رشته‌ها و فعالان و پیش‌کسوتان صنایع دستی استان فارس فراهم کنم. شاید این اندک، ادای دینی باشد به تمام بزرگانی که ما را از سرچشمه‌ی زلال هنرهای خویش سیراب کرده‌اند و باشد که آتش اشتیاق به ماندگاری این میراث گران‌بهای زنده و پویا را در وجودمان شعله‌ور سازد.

غلامحسین تقی‌پور
فروردین ماه 1390

گیوه دوزی

هفت سال؛ سرگردانی در سرزمین تورانیان
به دنبال گمشده‌ای که سیاوش بود
گیو را محتاج پای افزاری مقاوم کرد
تا فرسنگها مسیر گمشده را بپیماید
و گیوه پدید آمد...
افسانه‌ها چنین گفته‌اند.

قرنهاست که مردمان مناطق خشک این سرزمین، گیوه به پا دارند.
رد پایشان در کوهپایه‌های کوه‌های سر به فلک کشیده نمایان است
که رفته تا خورشید
و در مسیر خشک و سبز کوچ عشایری که غرور و غیرتشان را بر دوش می‌کشند...
و قرنهاست در این سرزمین
که زنانی، با سوی چشمانشان رویة گیوه می‌بافند
و با سر انگشتانشان
عشق به زندگی را زمزمه می‌کنند
و مردانی، در تکمیل کار هنرمندانة آنان
موی سیاهشان؛ به سپیدی تسلیم می‌شود...
و این دیگر، افسانه نیست.
  • عکسی از: امید آقایی
  • کاری از استاد اسماعیل پور-عکس: سیدحسن کشفی
  • عکس: سیدحسن کشفی