سرآغاز

ماجرای من و معشوق مرا پایان نیست
هرچه آغاز ندارد نپذیرد انجام (حافظ)

از ابتدای راه‌اندازی این سایت، اندیشه معرفی صنایع دستی استان فارس با من بود. هر چند این کار به درازا کشید اما در سال گذشته توانستم با برخی از پیش‌کسوتان و فعالان صنایع دستی استان گفتگو کنم و آثار آنان را از نزدیک، موشکافانه و مشتاق بنگرم (کاری که همچنان تداوم دارد).

در سال‌های اخیر، این جمله را بارها شنیده‌ام که صنایع دستی در حال از میان رفتن است. برای من که عضوی از این خانواده‌ام، شنیدن چنین جملاتی دردناک و غم‌انگیز است.

با خودم می‌گویم اینکه شاید دیگر کسی کپنک (تن‌پوش نمدی) نمی‌پوشد، دلیل بر انقراض هنرهای دستی نیست چرا که هنر همواره راه خود را می‌یابد، حتی اگر چشمه‌ای باشد به باریکی بند انگشتی!

هنر به موقع خود پیله می‌درد، پوست می‌اندازد، پروانه می‌شود و با حفظ اصالت انسانی‌اش تغییر می‌کند. با اینهمه نمی‌توان انکار کرد که بخش قابل توجهی از هنرهای دستی (بخصوص آنها که مورد نیاز زندگانی امروز نیست) رفته رفته به فراموشی سپرده می‌شود و اساتیدی با پشتوانه چندین سال تجربه‌های گرانبها، به آرامی و در سکوت از میان ما می‌روند، بی آنکه جایگزینی برای آنها باشد.

اکنون سر آن دارم که در حد توان خود، زمینه‌ی آشنایی مشتاقان را با برخی از رشته‌ها و فعالان و پیش‌کسوتان صنایع دستی استان فارس فراهم کنم. شاید این اندک، ادای دینی باشد به تمام بزرگانی که ما را از سرچشمه‌ی زلال هنرهای خویش سیراب کرده‌اند و باشد که آتش اشتیاق به ماندگاری این میراث گران‌بهای زنده و پویا را در وجودمان شعله‌ور سازد.

غلامحسین تقی‌پور
فروردین ماه 1390

رنگرزی

دست‌بافته‌های این دیار
تو را از آرامشی بی بدیل لبریز می‌کند
چرا که جدا از نقش‌ها که از دل مردمان پاک‌نهادش برآمده‌ست
اعجاز رنگهاست که تسخیر می‌کند.

پا در میانی طبیعت و جغرافیا
و جان جستجوگر انسان است که جاشیر آرام‌بخش را به رنگ تبدیل می‌کند
و غوره‌ی انگوران را (پیش از آنکه به یاقوت و شهد مبدل شوند.)
کجا دیده‌ای لطافت زعفران را در کنار سختی گردو؟
جز آنکه عجین شده باشند با رمز و راز نهفته در دل قالی‌ها!
گل‌های سرخ انار است
بر پودهای گبه نشسته
و نازکترین جامه‌ی پیاز پاییزی‌ست
بر تارهای فرش تنیده
و اینگونه است که دست بافته‌های این دیار تو را تسخیر می‌کند
زیرا که نفس رنگهای طبیعی، با ذات و جوهر انسان یکی‌ست
هر دو برآمده از دل این خاک، این زمین.